Pitný režim

Dodávání tekutin do těla je velmi důležité, nicméně ještě důležité než množství tekutin, je počet kalorií, co tekutiny obsahují.

Zase se vracíme k fitness, posilovnám a podobným zařízením, ale i supermarkety a obchody se sportovním zbožím. Všude se setkáváme se sportovními nápoji, tabletami a podobně. Významní prodejci se chlubí a nabízí zázračné produkty, které obsahují “ vitamíny”, které vám dodají obrovské množství energie, zdraví a zlikvidují tukové zásoby a nahodí svaly... Upřímně, nic z toho vaši snahu pracovat naplno, disciplínu a vaši píli v tréninku nenahradí. Bez vašeho cvičení a změny ve stravování a životního stylu to prostě nepůjde.

Níže vám objasníme, čeho se držet a čeho vyvarovat.

Pijte, kolik zvládnete — ale žádné kalorie!

Připouštím, že vždy není snadné se dokonale stravovat, zvlášť, když jsme někde na cestách a nemáme si možnost připravit vlastní jídlo. V tomto případě vás může potěšit, že otázka tekutin se dá vyřešit mnohem jednodušeji. To, co byste měli vypít, až na několik výjimek, máte od teď pít pouze vodu a to přibližně tři litry denně. Tak už žádné kalorií v tekutinách. A to platí i u nápojů Light :-) od teď bez sladkostí.

Limonády
Dej si najednou 15-20 kostek cukru......nechceš?
To samé množství je ale v každém půllitrů Coly, nebo jiné limonády. Je tam skutečně rozpuštění přibližně 50g cukru, což je množství právě zmiňovaných kostek cukru. Tyto nápoje nemají žádnou výživovou hodnotu a krom kalorií opravdu neposkytují nic. A i tak si mnozí z nás tahají celá balení domů.

Džusy
Džusy, které nám v obchodech nabízejí jako mimořádně zdravé nápoje, tak i u nich vás čeká překvapení. Vůbec nejsou zdravé! S výjimkou št'áv čerstvě vymačkaných před vašima očima (a nejlépe vlastníma rukama) i tyto nápoje dodávají pouze nepotřebné kalorie. Příčina spočívá zejména v tom, že prakticky všechno, co se nachází na regálech obchodů, bylo kvůli trvanlivosti pasterizované, tedy silně zahřáté. A to velmi škodí vitamínům, které jsou v ovoci. Především vitamínu C. Do těchto “džusů" se po pasterizaci často přidávají laboratorní vitamíny, jejichž užitečnost je přinejmenším sporná. Proč máme kupovat tyto napodobeniny, když originál je mnohem lepší? Výjimkou jsou pouze už zmíněné čerstvě vymačkané džusy.

A pokud jde o různé chuťovky, které jsou také dobrým zdrojem příjmů, je potřeba si místo nich vlastnoručně připravit lehké svačiny. Ale pozor, protože téměř všechno, co se dá koupit v obchodě, je bohužel zároveň "šrot“. I V tomto případě platí: Když se někde objeví pasterizované, nebo pouze "ohleduplně zahřáté'“, nevezměte takový produkt do rukou. Vlastně vezměte, přečtěte a zase vraťte do regálu :-)

Alkohol
O alkoholu si také musíme samozřejmě promluvit. Také to není ta výjimka, které se můžou vypít tři litry denně :-), ale je zde jasné pravidlo, že během výzvy nesmí padnout ani kapka. Nebudeme tu diskutovat o tom, jak může alkohol v úloze prožitku přispět ke kvalitě života :-) Toto je intenzivní program, při kterém tělu dodáme pouze to co mu opravdu prospívá. A alkohol ku prospěchu rozhodně není. Během celého trvání výzvy je pro vás tabu a to dokonce i nealko pivo, protože cukru v něm je také spousta a řadí se k limonádám, stejně tak již zmiňované sportovní nápoje. Nicméně cukr bych rozhodně doporučila vyloučit, ale pokud si dáte to pivko po sportovním výkonu, jak my Češi říkáme na žížu, asi zavřu oko, nebo obě oči a šup tam s ním :-)
Ale je to jen a jen na vás, jak striktně budete výzvu dodržovat.

Mléko
Mléko - nehasí žízeň, i když je to tekutina, ale je velmi bohatá na živiny a patří mezi výživové látky a ne mezi nápoje. Proto se do pitného režimu také nepočítá.

Suma sumárum
pijete vodu, čistou vodu, bez bublin a příchutí a to minimálně tři litry za den.
Možná si říkáš, že tři litry jsou moc......ano, je to moc, ale pokud je vypiješ najednou, to je pak jasné, voda je do žaludku těžká. Moje rada zní, mít dvě, tři pět půllitrových láhví ideálně skleněných a v průběhu hodiny a půl až dvou jednu vypít, prostě si nastavit v telefonu budík, aby mi zvonil a upozornil, že je potřeba pít a to, i když není žízeň. Tělo si na to zvykne a pak ani nebude potřeba běhat po každém loku na záchod.