Dýchání

Dýchání - v podstatě naprosto přirozený tělesný pochod, nad kterým nemusíme přemýšlet, dýchání je pro všechno živé naprosto automatické a nikdo z nás nad tím rozhodně nepřemýšlí. Tak proč to cvičit? Proč se musíme naučit dýchat vědomě? Je to vůbec k něčemu dobré, když je to věc, co se děje, aniž bych to někdy musela řešit? Takové klišé.... každý asi někdy viděl ve filmu, kde se žena chystá k porodu a všichni jí říkají “ dýchej, dýchej” a většina těchto matek hodí po tom chytrákovi zlé oko a ještě dodá” a co asi celou dobu dělám”!!!!!!! 
A jsme u toho, tady právě, stejně jako u dalších nejen sportovních výkonů, při střesu, ve chvilce, kdy je potřeba se uvolnit a podobně, je právě vědomé dýchání a práce s dechem důležitá.

My teď teda nebudeme řešit správné dýchání při porodu, ale začneme správným dýcháním při sportu, ve stresu, ať už je to strach a nebo naopak přemíra adrenalinu, která samozřejmě nastartuje nějaký výbuch, který není vždycky to správné.

Obecně máme dva druhy dýchání a to brániční a hrudní. Nelze jednoznačně říct, které je to správné, ale oboje je špatné, pokud budeme dýchat mělce a povrchově. Rozdíl je v tom, že hrudní dýchání nám rozhýbe hrudník, kdy se nám zvedá a rozšiřuje a brániční nám rozpohybuje břicho a to do všechno stran.Nejčastější chyba je, když se řekne ať se nadechnete pořádně, tak se zvednou ramena až kdo ví kam... to je špatně, do ramen se dýchat nedá, leda pod klíční kosti, ale to je už složitější technika a a ni při ní se prostě ramena nehnou. I kdy se nádechu co nejvíc to jde, tak pohyb by měl být vidět pouze v oblasti hrudníku a břicha. No v podstatě dech je jedna velká záhada a když si přečtete následující článek, zjistíte, že vlastně neumíte dýchat :-) tááák a jdeme se to učit

https://www.kb5.cz/2020/06/skola-dechu-1-uvodni-testy-a-tipy-pro-dychani-ve-dne-i-v-noci/

#rku